Alija Kaç Bölüm Sürecek Ne Zaman Final Yapacak?

/ 5 Şubat 2018 / / yorumsuz
Alija Kaç Bölüm Sürecek Ne Zaman Final Yapacak?

TRT 1’in çekimleri Bosna Hersek’te yapılan tarihi dönem dizisi Alija kaç bölüm sürecek? Büyük lider Aliya İzzetbegoviç’in yaşamını anlatan Alija ne zaman final yapacak, kaçıncı bölümde sona erecek? Mini dizi formatında çekilen dizinin ikinci sezonu olacak mı, seneye devam edecek mi?

Bilge Kral olarak tanınan İzzetbegoviç’in hayatını konu alan ve TRT ekranlarında salı akşamları izleyenler ile buluşan dizinin başrolünde Yurdaer Okur yer alıyor. Güçlü oyuncu kadrosunda birbirinden deneyimli isimlerin yer aldığı yapım, Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki kardeşlik bağlarını da güçlendirmeyi hedefliyor. Bundan seneler sonra bile ilgiyle izlenebilmesi için büyük titizlikle çekimleri yapılan Alija dizisinin mini dizi formatında olacağı, dolayısıyla ikinci sezonunun çekilmeyeceği açıklandı.

Alija’nın kaç bölüm süreceğine gelecek olursak çekim aşamasında yapılan açıklamalara göre dizi 6 bölüm sürecek ve önümüzdeki haftalarda final yapacak. Dolayısıyla önümüzdeki dönemlerde yeni sezonunun çekilme ihtimali bulunmuyor. Tarihi mekanlar, dönemin tarzına uygun kıyafetler ve otantik dekorları ile harika bir set ortamında hazırlanan dizi yurtdışında da ilgiyle izlenecek.

Dizide Aliya’yı canlandıran oyuncu Yurdaer Okur, bu projenin Bosna Hersek’te çekiliyor olmasının ekip için büyük bir şans olduğunu belirterek, “Zaten atmosferler, filmleri film yapan şeylerdir” dedi.

Bosna Hersek’in kendi atmosferinde ve doğasında bir yer olduğunu söyleyen Okur, sokakların ve mekanların da dili ve ruhu olduğunu, bu ruhla birlikte ortaya çok iyi bir proje çıktığını ifade etti.

Okur, diziye hazırlanmaya Aliya’nın Türkçeye çevrilmiş kitaplarını okuyarak başladığını aktararak, “Kitapların dışında var olan belgesel görüntülerini seyrettim. Bol bol fotoğraflarına baktım. Ailesiyle, kızıyla konuştum. Bosna Hersek’teki Yaşam Tüneli’ne gittim. Var olan yerleri gezdim. Buranın ruhunu solumaya çalıştım” ifadelerini kullandı.

Aliya’nın son dönemde yaşamış en önemli düşünürlerden biri olduğunu vurgulayan Okur, Aliya’nın büyük bir davanın en önemli adamlarından biri ve birçok lidere ders verecek nitelikte sözleri olduğunu kaydetti.

Okur, bu projedeki en büyük amaçlarından birinin de merhum Aliya’ya layık bir performans sergilemek olduğunu belirterek, böyle bir lideri canlandırmanın büyük bir şans olduğunu ve bu anlamda karakterin hakkını vermeyi umduğunu dile getirdi.

Diziden sonra Aliya’ya ilginin de artacağını düşündüğüne dikkati çeken Okur, “Özellikle var olan, çevrilen kitaplarının talep göreceğini düşünüyorum. Görmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü dizi, onu bir yere kadar anlamamıza neden olabilir. Onu daha çok anlamak için yazdığı kitapların da okunması gerekiyor “dedi.