Alija Neden Final Yaptı Niye Bitti Yayından Kaldırıldı mı?

/ 4 Mart 2018 / / yorumsuz
Alija Neden Final Yaptı Niye Bitti Yayından Kaldırıldı mı?

TRT 1 ekranlarında büyük umutlarla başlayan ve uluslararası hedefler dahilinde yayına sürülen diziden final haberi geldi. Alija neden final yaptı, dizi yayından kaldırıldı mı? Başrolünde Yurdaer Okur’un yer aldığı dönem dizisi Alija niye bitti, sona erdi mi, yayından neden kalktı? Sevilen dizi kaç bölüm sürdü, yeni sezon çekilecek mi? İşte detaylar.

Ahmet Tezcan tarafından kaleme alınan tarihi dizi, Bosna Hersek’in efsanevi lideri Aliya İzzetbegoviç’in yaşamını anlatıyordu. Kısa bir süre önce başlayan dizi 6 Mart 2018 Salı akşamı yayınlanacak olan altıncı bölümüyle seyirciye veda etmiş oldu. 2003 senesinde hayatını kaybeden İzzetbegoviç’in yaşamından kesitleri seyirciye sunan dizi, Türkiye ile Bosna halkı arasındaki bağları da kuvvetlendirmek istiyordu.

Ekran macerasını noktalayan dizinin oyuncu kadrosunda Yudaer Okur’un yanı sıra Berk Üzrek, Görkem Yeltan ve Dilşat Çelebi gibi isimler de bulunuyordu. İlk bölümüyle Ocak ayının son haftası seyirciye merhaba diyen dizi yolculuğun sonuna geldi.

Alija Dizisi Neden Bitti?

Dizinin yalnızca altı bölüm sürmesinin sebebi, diğer dizilerin final kararı almasında etkili olan reyting faktörü değil. Reytinglerde arzu edilen başarıya ulaşamasa da dizinin yayından kaldırılması gibi bir durum söz konusu değil. Zira bu yapım zaten mini dizi olarak tasarlanmıştı. Yani yayına girmeden önce sadece altı bölüm olarak seyirciye servis edileceği biliniyordu. Tarihi bir olayı mümkün olan en gerçekçi şekilde anlatmak isteyen Alija ekibi hikayeyi çok uzatarak gereksiz bir şekilde seyirciyi sıkmak istemedi ve olabildiğince en kısa ve etkili biçimde anlatacakları hikayeyi seyircilere aktardılar. Dizinin yeni yılda ikinci sezonuyla ekrana gelmesi gibi bir durum söz konusu değil.