Alija Nerede Çekiliyor? Çekim Yeri Hangi Ülkede Şehirde?

/ 6 Şubat 2018 / / yorumsuz
Alija Nerede Çekiliyor? Çekim Yeri Hangi Ülkede Şehirde?

Yurdaer Okur’un başrolde yer aldığı ve bilge kral Aliya İzzetbegoviç’in yaşamını ekrana taşıyan mini dizi Alija nerede çekiliyor? Alija’nın çekimleri hangi ülkede, şehirde yapılıyor, set nereye kuruldu? İşte dizinin çekim yerlerine ilişkin detaylar.

Oyuncu kadrosunda Okur’un yanı sıra Berke Üzrek, Görkem Yeltan, Dilşad Çelebi gibi isimlerin de bulunduğu ve son dönemlere damga vuran en büyük insanlardan birisi olan İzzetbegoviç’in öyküsünü ekrana yansıtan dizi, sadece bir seyir keyfi ortaya koymuyor. Aynı zamanda Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ikili ilişkilerin gelişmesine ve dostluk bağlarının pekişmesine de yardımcı olmak istiyor. Bir mini dizi olarak yayına sürülen Alija dizisi çekim yerleri ile dikkat çekiyor.

İlk bölümü ile geçtiğimiz hafta izleyenlere merhaba diyen dizide birçok tarihi mekan ve doğal güzelliklerin yer aldığı alanlar kullanılıyor. Çekimler genelde tarihe damga vurmuş, birçok olayın yaşanmış olduğu yerlerde yapılıyor. Sancak Medya imzası ile ekrana taşınan dizi için büyük bir prodüksiyon hazırlığı yapıldı ve en ince ayrıntısına kadar her şeyi gerçeklikle seyirciye aktarmak isteniyor.

Alija Dizisinin Çekimleri Nerede Yapıldı?

Çekimleri büyük bir çoğunlukla Bosna Hersek’te yapılan dizi için Sarayevo, Pocitelj, Tarçin, Konjiç, Mostar gibi tarihe damga vurmuş birçok önemli mekan kullanılıyor. Türkiye ve Bosna Hersek’in yanı sıra diğer Balkan ülkelerinden de ilgiyle izlenmesi beklenen Alija dizisinin bazı çekimleri de stüdyo ortamında gerçekleştirildi.

Ahmed İmamoviç’in yönetmen olarak görev aldığı Sancak Medya imzalı dizinin ikinci bölümünde kullanılan sahnelerden birisi ise Bosna’nın popüler şehirlerinden Saraybosna’da yer alan Vijecnica Kütüphanesi’nde çekildi. Duruşma sahnesi gibi bölümler için bu alan tercih edilmişti.