Avlu Hangi Diziden Uyarlandı Senaryo Uyarlama mı Çalıntı mı?

/ 17 Şubat 2018 / / yorumsuz
Avlu Hangi Diziden Uyarlandı Senaryo Uyarlama mı Çalıntı mı?

Güçlü oyuncu kadrosunda birbirinden sevilen kadın oyuncuları barındıran Avlu dizisi hangi diziden uyarlandı? Limon Film’in yeni projesi Avlu uyarlama mı, senaryosu çalıntı mı? Star TV’de kısa bir süre sonra seyirciyle buluşacak olan dizi hakkında detayları sizlerle paylaşıyoruz.

Hayri Aslan’ın yapım şirketi Limon Film’in büyük bir iddia ile ekrana sürmeye hazırlandığı yeni hapishane temalı dizi Avlu’nun başrol oyuncuları arasında Demet Evgar, Nursel Köse, Ceren Moray, Teoman Kumbaracıbaşı, Kenan Ece, Rüçhan Çalışkur gibi isimler bulunuyor. Yönetmen olarak Yüksel Aksu’nun görev aldığı Avlu hangi diziden uyarlama sorusu seyircilerin merak ettiği konular arasında.

Senelerdir kendisine karşı sağır kalan adaleti tek başına sağlamaya çalışan bir kadının hapishaneye düşüşünü işleyen Avlu dizisi özgürlüğünden fedakarlık yapmak durumunda kalan kadınların gazetelerin üçüncü sayfalarında yer bulmayan, mutsuzluk halinin acı duygusu ile kıyasıya yarıştığı Karakuyu’da kendi düzen ve hukuklarına karşı giriştikleri mücadeleyi işliyor.

Avlu Dizisi Hangi Diziden Uyarlandı?

25 senedir 140’tan fazla ülkede yayınlanan Prisoner adlı diziden Türk televizyonlarına uyarlanan Avlu’nun geniş oyuncu kadrosunda Deniz Barut, Eslem Akar, Şeyla Halis, Ayça Damgacı, Onuryay Evren Tan, Hülya Şen, Ümmü Putgül, Efsane Odağ, Mihrimah Cankur, Çiğdem Benli, Billur Pınar Yılmaz, Hüseyin Turunç gibi isimler de yer alıyor.

Bir Avusturalya dizisinden uyarlanan ve kadın mahkumların hikayesini işleyen Avlu’nun yabancı versiyonu “Prisoner” adıyla izleyenler ile buluşmuştu. 1979 ile 1986 seneleri arasında yayınlanan dizi 8 sezon sürdü ve toplam 692 bölümü yayınlandı. İngilizce olarak yayınlanan orijinal dizinin kadrosunda Elspeth Ballantyne, Betty Bobbitt, Sheila Forance, Val Lehman, Maggie Kirkpatrick, Patsy King, Gerda Nicolson gibi isimler yer alıyor. Bu durumda Avlu’nun senaryosunun çalıntı olmadığını, resmi bir uyarlama olduğunu söylememiz mümkün.