Fatih Halis Eroğuz: TV Eleştirmenliği Bitti mi?

/ 22 Haziran 2019 / / yorumsuz
Fatih Halis Eroğuz: TV Eleştirmenliği Bitti mi?

Medyanoz Genel Yayın Yönetmeni Fatih Halis Eroğuz, televizyon eleştirmenlerinin içine düştüğü çıkmazı anlattı.

Medyanoz.org’un kurucusu ve genel yayın yönetmeni olan Fatih Halis Eroğuz, televizyon eleştirmenleri ile ilgili bir yazı kaleme aldı. Yeni kuşak medyacılar arasında öne çıkan bir isim olan Eroğuz, televizyon eleştirmenlerinin objektif kalamadığını ve maaş aldıkları yayın grubunda yayınlanan içeriklere yönelik eleştiri getirmekte zorlandığını anlattı.

Fatih Halis Eroğuz’un kaleme aldığı “Mesleğin Yeni Adı: TV Eleştiremezliği” başlıklı yazı şu şekilde:

Artık devir değişti, yayın mecrası değil medya grupları var.

X Medya Grubu’nun en az bir adet televizyon kanalı ve en az bir adet gazetesi var.

Bu gazetede de en az bir tane TV eleştirmeni var. 

Peki ne yapıyor bu eleştirmen?

Başka kanalda yayınlanan dizileri rahat rahat eleştirirken kendi gazetesiyle aynı yayın grubuna bağlı olan kanaldaki diziye ya da başka bir programa herhangi bir eleştiri doğrultamıyor.

Üstten gelen bir talep midir, oto sansür müdür bilemem…

Başka ne yapıyor?

Her ay reytingler, ajans raporları ve sosyal medya reytingleri yayınlandığında kendi çalıştığı gazete ile aynı yayın grubunda yer alan kanal herhangi bir başarı elde etmişse köşe yazısında bunu kaleme alıp o kanala övgüler düzer.

Kendi çalıştığı gazetenin yayın grubuna bağlı olan kanal, bir dalda birincilik elde etse, diğer bir kanal 5 dalda birincilik elde etse diğer kanalı görmez. Hele ki kendi çalıştığı gazeteyle aynı grupta yayın yapan TV kanalı birincilik elde etmediyse o araştırmaya köşesinde kesinlikle yer vermez.

Bir de başka bir tip var.

Sanat camiasındaki ilişkileri bozulmasın, istihbarat kaynakları hasar görmesin diye hiç kimseye, hiçbir yapıma eleştiri yöneltemez.

Artık ana akım medyada eleştirmenlik devri bitmeye başladı. Kaleyi ayakta tutmaya çalışan birkaç kişi var ki umuyoruz onlar da pes etmez.

Dediğim gibi eleştirmenlik bitti, eleştiremezlik başladı.

Üniversitelerde artık buna yönelik eğitim versinler.