Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Kore Filmi

/ 17 Aralık 2017 / / 6 Yorum
Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Kore Filmi

Güney Kore sineması şüphesiz ki günümüzün en çok merak edilen ve başarılı ürünler ortaya koyan sektörlerinden birisi. Her ne kadar dünya genelinde Kore dili çok fazla bilinmese de yükselişte olan sinema sektörleri sayesinde önemli yapıtlar ortaya koymayı başarıyorlar. 1997 senesinden sonra çok büyük bir gelişme gösteren Güney Kore sineması sadece Asyalı seyircilere değil aynı zamanda Avrupalı kitleye ve dünyanın diğer noktalarına da hitap etmeyi başardı. Mutlaka izlenmesi gereken Kore filmleri sayesinde hayatınıza yeni bir bakış açısı kazandırabilir, sinema perspektifinizi genişletebilirsiniz. Zira Amerikan sineması ve Avrupa filmlerinden oldukça farklı bir endüstri olan bu alanda yeni şeyler deneyimlemek gayet mümkün.

 

 

1. My Sassy Girl (Hırçın Sevgilim) – 2001

Kore’de oldukça sevilen ve dünya çapında büyük beğeni toplamayı başaran bu filmin bir de Amerikan versiyonu çekilmiştir ama bu versiyonu asla orijinali kadar etkili olamamıştır. Bir kolej öğrencisi olan Kyun Woo, okuldan çıkıp eve doğru gittiği esnada metroda oldukça güzel bir kızla karşılaşır. Kyun Woo’nun kalbini derinden etkileyen bu güzel kız, çekici olduğu kadar sarhoştur da. Ayakta durmakta ve dengesini sağlamakta güçlük çeken kızı, kahramanımız son anda mükemmel bir zamanlama ile trenin önüne düşmekten kurtarır. Pek tatmin edici ve kolay olmayan bir tanışma ile beraber çifti türlü maceralar bekler. İkilinin tanışması ve olayların gelişmesi pek de kolay olmayacaktır. Jae Young Kwak’ın yönetmenliğini üstlendiği aşk ve romantik türdeki bu sinema filmi kaderci bir yaklaşıma sahip.

 

2. Old Boy (İhtiyar Delikanlı) – 2003

En çok izlenen Kore filmleri dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk eser şüphesiz ki Old Boy’dur. Bir Japon çizgi romandan beyazperdeye aktarılan, yönetmenliğini Chan Wook Park’ın üstlendiği, başrolde ise muazzam performansı ile Min-sik Choi’nin yer aldığı bu eser intikam teması ve aksiyon dolu öyküsüyle seyircinin dikkatini çekmeyi başarıyor. Filmin konusuna gelecek olursak Oh Dae Su, yağmurun şehri esir aldığı bir gece ansızın kaçırılır ve 15 senelik esaretin içerisinde kendisini bulur. Esir düştüğü odada yalnızca bir televizyon vardır ve ihtiyaçlarını gidermesi, hayat kalitesinin eksilere düşmemesi için yatak, banyo, tuvalet gibi şeyler bulunur. Bu odada geçirilen zaman ve karakterimizin intikam alma dürtüsü ile harmanlanan hikaye en heyecanlı Kore filmlerinden birini izlemenize uygun zemini hazırlar.

3. Spring, Summer, Fall, Winter and Spring (İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar) – 2003

Kore’de harika doğal manzaraların içinde Budist bir keşiş genç bir adamı azim ve bilgelik doldurmaya ve onu olgun insan seviyesine ulaştırmaya çalışır. Genç adam, cinsel dürtülerinin farkına vardığı zaman ise keşiş sayesinde eriştiği meditasyon halinden vazgeçip ilk aşkı için kendini yollara atar. Doğayla iç içe yaşayan karakterimiz kendisini modern dünyada bulunca buraya uyum sağlamakta zorluk çeker ve kısa süre içerisinde kendisini hapiste bulur. Başarılı yönetmen Kim Ki Duk’un imzasıyla hazırlanan bu film en başarılı Kore filmleri arasında bulunuyor.

4. 3-Iron (Boş Ev) – 2004

Motoruyla seyahat eden ve yolda gördüğü ya da tatile gideceğini öğrendiği ailelerin evlerine girip oralarda kendi çapında gizli misafirlik yapan Tae Suk, bir teşekkür çeşidi olarak evlerine girdiği insanların kirli çamaşırlarını yıkar ya da bozuk eşyalarını tamir edip çalışır hale getirir. Yine gizli misafir olmak için bir eve girdiğinde bu sefer evde yalnız olmadığını fark eder. Evde kocasından dayak yediği için vücudunda şiddet izleri barındıran güzel bir kadın görür ve ona aşık olur. Bu aşk, filmin temel konusunun oluşmasına ve olayların gelişmesine katkı sağlar.

5. A Moment To Remember (Hatırlanacak Bir Anı) – 2004

Romantik Kore filmleri arasında unutulmaz eserlerden biri olan A Moment To Remember, her daim kendisini ümitsiz aşkların içerisinde bulan ve finalde hem hüsranla karşı karşıya kalan varlıklı bir kadın olan Su-Jin’in genç bir adamla tanışmasını konu alıyor. Cheol Su adlı genç adam, fakir bir karakterdir ve Su Jin’e aşık olur. Fakat ne yazık ki Su Jin, amansız bir hastalığa düşecektir ve bu rahatsızlık onların ilişkisine ve hayatlarına büyük zorluklar katacaktır. Seyirciyi ağlatan ve duygulandıran Kore filmleri içinde olan bu eseri mendille izlemenizi tavsiye ediyoruz.

6. Bitter Sweet Life (Acı Tatlı Hayat) – 2005

Seul’deki lüks bir otelde işletmeci olarak görev alan Sun Woo, aynı zamanda patronunun sağ kolu konumundadır. Patronun en çok güvendiği adamlardan birisi olarak karşımıza çıkan ana karakterimiz bir anda kendisini dedektiflik macerasının içinde buluverir. Patronu, karısının kendisini aldattığından endişe duyuyordur ve bu yüzden Sun-Woon’a karısını takip ederek kendisine bilgi toplamasını ister. Sun-Woon, dedektiflik işini başarıyla yürütse de hiç olmaması gereken bir şey olmuştur ve kendisini yasak bir aşkın içinde bulmuştur. Buradan sonra ise işler karışır ve insanı oldukça derinden etkileyen bir hikaye seyirciyi filmin içine adeta hapseder. Dram ve aksiyon açısından gayet başarılı bir proje olan Acı Tatlı Hayat’ın yönetmen koltuğunda Jee-woon Kim otururken en iyi Kore aşk filmleri içinde olan bu yapımın oyuncu kadrosu da oldukça dikkat çekici.

 

7. I’m a Cyborg, But That’s Ok (Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil) – 2006

Bir akıl hastanesinde geçen film, kendini robot sanan Cha Young Goon’la öteki insanların ruhunu çalabileceğini düşünen Park Il Sun arasında gerçekleşen enteresan olayların üzerine kurulu bir öyküye sahip. Son derece ilginç bir gerçekliğin üzerine inşa edilen hikaye başarılı bir şekilde kurgulanmış hastane ortamıyla da destekleniyor. Hastanede ikamet eden insanların gözünden ve dilinden hikayeyi sinemaya aktaran filmin hem duygusal hem de güldürü ögeleri barındıran bir dili bulunuyor. Kore sinemasının en iyi yönetmenleri arasında yer alan Chan-Wook Park’ın çektiği filmin IMDB puanı ise 7,1.

8. I Saw The Devil (Şeytanı Gördüm) – 2010

Sadece zevk almak için genç kızlara tecavüz eden ve tecavüz sonrası hepsini öldüren Kyung-chul oldukça tehlikeli bir sapık ve seri katildir. Fakat bu ahlaksız sapık bir gün baltayı sert kayaya vurur. Yolda arabası bozulan genç bir kıza yardım etme bahanesiyle yaklaşır ve onu da tuzağına düşürüp öldürür. Fakat bu kız diğerlerinden farklıdır çünkü hem babası eski bir polis memurudur hem de nişanlısı oldukça güçlü bir insan olan Kim Soo-hyeon’dur. Gerilimin ve aksiyonun bol olduğu Güney Kore yapımı polisiye filmleri arasında en başarılı ürünlerden biri olan “Şeytanı Gördüm”ün IMDB puanı 7,8. En güzel Kore filmleri arasında kendine yer tutmayı başaran bu projenin yönetmen koltuğunda Jee Woon Kim oturuyor. Ayrıca Old Boy’da da harika bir oyunculuk sergileyen Min Sik Choi yine seyirciyi kendisine hayran bırakmayı başarıyor.

9. Train To Busan (Zombi Ekspresi) – 2016

Oldukça yoğun bir tempoda iş hayatını sürdürmeye çalışan bir baba olan Seok Woo, bu sebepten ötürü kızıyla çok fazla ilgilenemez. Doğum günü geldiğinde kızı annesinin yanına gitmek ister ve baba evladından gelen bu talebe karşı koyamaz ve kızını Busan’a götürmek üzere yola çıkar. Seul’den Busan’a doğru sefer yapan trene binerler ve tren sefere başlarken bütün Güney Kore’yi tesiri altına alan zombi virüsü ile yüz yüze gelirler. Bulaşıcı bir virüs olan bu illet kimi etkisi altına alsa o kişi bir zombiye dönüşür. Büyük bir kaos ortamı oluşur ve herkes sevdiği insanı o virüsten korumak için elinden gelen mücadeleyi gösterir. Güney Kore yapımı aksiyon filmleri arasında yer alan bu film, heyecan ürünlerini sevenlerin ilgisini kolayca çekecektir.

10. Okja (Okja) – 2017

Dünya çapında adını duyuran Kore filmleri arasında kendine yer edinmeyi başaran 2017 yapımı Okja filmi Güney Kore’de dağlarda hayatını sürdüren minik Mija’nın dedesine bir şirket aracılığıyla yapay ortamlarda üretilen domuz ve su aygırı genlerinin karıştırılmasıyla elde edilmiş bir hayvan verilir. Bu hayvanı doğal ortamda yetiştirmesi talep edilen dede ise torunu Mija ile beraber hayvana Okja adını vermeye karar kılar. Hayvanın gelişimi tamamlandıkça ve büyümesi ilerledikçe şirketin sahibi Lucy, domuz ve su aygırı karışımı canlıyı geri almak ister. Fakat küçük Mija çoktan hayvanla hassas bağlar kurmuş ve ona duygusal açıdan bağlanmıştır. Hayvanı vermek istemez ve bunun için önemli çalışmalar yürütür.

Netflix yapımı bir film olan bu projenin yapım aşamasında Amerikanların da işbirliği bulunuyor. Chan Wook Park, Kim Ki Duk ve Joon Ho Bong tarafından yönetmenliği üstlenen sinema filmi hayvan hakları, sömürgecilik, tüketim cemiyeti ve endüstrileşme hakkında önemli mesajlar veren bir sanat eseri olarak karşımıza çıkıyor.

Benzer Konular

Gelmiş Geçmiş En İyi 10 Kore Filmi (6 Yorum)

  1. çok güzel bi liste en iyi kore aşk filmleri en komik güney kore filmleri falan bunlara başlamak için önce bu listeyi tamamlayın. eksiklerimi en kısa sürede gidereceğim. içerik için teşekkürler

  2. uzak doğu ya da asya filmlerine ilgi gösterenlerin kesinlikle incelemesi gereken bşaarılı bir içerik olmuş. tebrikler.

  3. kesinlikle çok başarılı bir liste. güney kore sinemasından film tavsiyeleri isteyenler muhakkak göz atmalı. iyi bir başlangıç olur. bunları izledikten sonra yeni filmleri daha kolay keşfedersiniz.

  4. süper ya en güzel kore filmleriyle ilgili daha çok içerik bekliyoruz. harika bir site elinize sağlık

  5. harika bir liste olmuş. güney kore filmlerine yeni başlayan biri olarak izlemek için sabırsızlanıyorum.