Mehmetçik Kut’ül Amare Hangi Dönemde Geçiyor Sene Yıl Tarih Kaç?

/ 18 Ocak 2018 / / yorumsuz
Mehmetçik Kut’ül Amare Hangi Dönemde Geçiyor Sene Yıl Tarih Kaç?

TRT 1 ekranlarının yeni dizisi Mehmetçik Kut’ül Amare hangi dönemde geçiyor? Dizi hangi yıl sene ve tarihi anlatıyor, filmin geçtiği yıl kaç?

Osmanlı Devleti’nin yavaş yavaş çökmeye başladığı bir dönemde bile düşmanlarını nasıl kahramanca yenilgiye uğrattığının ve askeri gücünün ne kadar üst düzey olduğunun en büyük örneklerinden birisi olan Kut’ül Amare Zaferi, TRT 1’de yayınlanacak olan yeni dizi ile seyircilere anlatılacak. Söz konusu zafer için Irak topraklarında yer alan Kut bölgesinde mücadele edilmiştir.

Osmanlı askerinin kahramanca zaferiyle sonuçlanan savaşta İngilizler ve diğer güçler büyük bir mağlubiyete uğratılmıştır. Bu mücadelede Osmanlı’nın karşısında Britanya İmparatorluğu ve onun alt kollarından biri olan Britanya Hindistanlı vardı. Bu düşman ordusunu komuta edenlerden birisi ise Charles Townshend idi. Osmanlı tarafında ise bilinen komutanlar arasında Ali İhsan Bey, Halil Bey, Nurettin Bey ve Von der Goltz Paşa bulunuyordu.

Savaşın başlangıcını kısaca özetlemek gerekirse; İngiliz tümgeneral Charles ve onun komutasındaki tümen, Bağdat’a doğru ilerlemeye çalıştığı esnada 22-23 Kasım 1915 tarihlerindeki Selman-ı Pak Muharebesini kazanamadıkları için geri çekilmek ve Kut bölgesine sığınmak durumunda kalır. İngilizler 3 Aralık’ta buraya sığınırlarken 27 Aralık’ta Osmanlı güçleri bu bölgeyi kuşatır. Daha sonra İngilizler Fenton Aylmer komutasındaki 19.000 kişilik orduyu 1916’nın ilk günlerinde yardıma gönderirler.  Bununla başlayan tüm yardım kuvvetleri Osmanlı’nın kahraman askerleri karşısında başarısız olur ve kimileri geri çekilmek zorunda kalır. Kaçanlar, ölenler ve esir alınanların ardından Osmanlı hiç umulmadık bir galibiyet alarak çöküş döneminde olsa dahi ne kadar güçlü bir orduya sahip olduğunu tekrar göstermiş olur.

Mehmetçik Kut’ül Amare Dizisi Hangi Dönemi, Tarihi Anlatıyor?

Spesifik bir şekilde Mehmetçik Kutül Amare dizisinin geçtiği dönemi, seneyi söylemek gerekirse Aralık 1915’in son günlerinde ufak tefek başlayan hareketlilikler 29 Nisan 1916 tarihine kadar şiddetlenerek devam etti ve savaşın sonucunda İngiliz tarihçi James Morris’e göre Türklerin kazandığı bu zafer İngilizler için en aşağılık şartlı teslim olarak tarihe geçti.