Mehmetçik Kutül Amare Nerede Çekiliyor Çekimler Hangi Şehirde İlçede?

/ 16 Ocak 2018 / / 1 Yorum
Mehmetçik Kutül Amare Nerede Çekiliyor Çekimler Hangi Şehirde İlçede?

Diriliş Ertuğrul’la beraber dönem dizisi alanında önemli bir gelişim kaydeden TRT 1’de yayınlanan Mehmetçik Kutül Amare nerede çekiliyor? Diriliş’in yapımcısı tarafından çekimleri yapılan ve hazırlanan Mehmetçik Kutül Amare savaş sahneleri ve diğer bölümler hangi şehirde, ilçede, köyde, kasabada geçiyor?

Oyuncu kadrosunda Kaan Taşaner, Özgü Kaya, Gamze Özçelik, Serdar Gökhan, İlker Aksum ve İsmail Ege Şaşmaz gibi isimlerin yer aldığı Mehmetçik Kut’ül-Amare dizisi iddialı bir hazırlık aşamasından geçti. Birinci Dünya Savaşı’na hazırlık yapan Osmanlı Devleti’nin en büyük hayallerinden birisi kurtuluş ve diriliştir. Bu amaç uğruna büyük mücadele veren ve kalbinde vatan sevgisinden daha büyük hiçbir şey bulunmayan Mehmet ile dostlarının destansı hikayesi bu dizide işlenecek.

Darülfünun’da bir talebe olan Mehmet, devleti için ne gerekiyorsa onu yapmaya razıdır, her türlü fedakarlığı göstermeye hazırdır. Bu yüzden Osmancık Taburu’nun saflarına katılıp cepheye gitmek için büyük bir çaba harcar. Osmanlı’nın belki de diğer kuşaklara bıraktığı son destanlardan biri olan Kut’ül Amare Zaferi’ni işleyen dizi çölde büyüyen destansı bir aşkı da işleyecek.

Taburun başında Süleyman Askeri Bey vardır ve Mehmet ile dostları bu askerin komutası altında Arap coğrafyasında harika bir mücadele örneği gösterecektir. İngiliz askerlerinin kuşatmasını kırıp teslim olmamak için hayati bir savaş verecek olan bu taburun hikayesi seyirciyi ekrana kitleyecek.

Mehmetçik Kutül Amare Dizisi Nerede Çekiliyor?

Perşembe akşamları TRT 1’de ekrana gelecek olan Mehmetçik Kut’ül-Amare dizisinin çekimleri için büyük bir çaba harcandı ve Irak’taki Kut şehrini birebir yansıtabilmek adına İstanbul şehrinin Riva ilçesinde çok büyük ve masraflı bir plato inşa edildi.

Diğer taraftan Irak sahneleri haricinde diğer çekimler için İstanbul ve İzmir gibi şehirlerdeki dikkat çeken tarihi mekanlarda da çekimler yapıldı. Ayrıca bu dizi için binlerce tüfek, silah, çadır ve mühimmat özenle üretildi ve her şeyi tarihin gerçekleriyle ekrana yansıtabilmek amacıyla özel olarak tasarlandı.

Mehmetçik Kutül Amare Nerede Çekiliyor Çekimler Hangi Şehirde İlçede? (1 Yorum)

  1. ırak ülkesinde yer alan kut şehrini hangi bölgeye inşa ettiklerini öğrenmek için geldim. gerçekten büyüleyici. türk tarihi dizileri inanılmaz bir yükselişte.