Tüm Zamanların En Büyük Bütçeli 9 Dizisi

/ 16 Aralık 2017 / / 1 Yorum
Tüm Zamanların En Büyük Bütçeli 9 Dizisi

İçeriklerin çılgınlar gibi tüketildiği, sıkılganlık seviyesinin her geçen gün arttığı günümü dünyasında seyirciyi tatmin edecek dizileri oluşturmak pek de ucuz değil. Yapım şirketleri ve kanallar izleyenleri mutlu edebilmek ve ekran başına kitleyebilmek için büyük bütçeleri gözden çıkarıyorlar. Nitekim birçok büyük bütçeli dizi de seyircinin ilgisini çekmeyi başarıyor. Kimi zaman tek bir bölüm için milyonlarca doların harcandığı dizi sektöründe en pahalı dizilerin arasında komediden drama, aksiyondan dönem dizisine kadar pek çok proje bulunuyor.

9. Lost

Final sezonu için türlü şikayetlerin olduğu bir dizi olsa da televizyon dünyasının asırlar boyunca unutulmayacak efsanelerinden birisi hiç şüphesiz ki Lost dizisidir. Zaman içerisinde dünyanın dört bir noktasında herkesi kendisine bağımlı eden bu dizinin her bölümü için ortalama olarak 4 milyon dolarlık bir bütçe harcandı. Hawaii’nin Oahu bölgesinde gerçekleştirilen Lost’un çekim maliyeti gerek mekan gerek oyunculuk gerek ise teknik kadro açısından hayli yüksekti. Yayın hayatına 70 adet oyuncu ve bir de köpek ile başlayan dizi, 2004’ten 2010’a kadar altı sezonluk macerası boyunca ABC kanalına çok büyük paralar kazandırmayı başardı.

En pahalı dizilerden birisi olan Lost’un konusunu kısaca anlatacak olursak bir grup insanın uçak kazası neticesinde bir adaya düşmesi ve yerlerinin tespit edilememesi sonucunda insan izine rastlanmayan bu adada medeniyet kurmalarına odaklanıldığını söyleyebiliriz. Vahşi unsurların da yer aldığı adada liderlik rekabeti ve aşk üçgenleri başta olmak üzere adadan kurtulma planları ve birçok unsur diziye çeşitli heyecanlar katıyor. Doktor Jack’ten Kate’e, Sawyer’dan John Locke’a, Charlie’den Sayid’e kadar birçok unutulmaz karakterin yer aldığı Lost, soluksuz izleyeceğiniz yapımlardan birisidir.

8. Fringe

Ekranların en yüksek bütçeye sahip olan dizilerinden birisi de Fringe’dir. İlk bölümü için tamı tamına 10 milyon dolar harcanan dizinin daha sonraki yayın hayatı için bölüm başına ortalama dört milyon dolarlık harcama yapılmıştır. 2008’de başlayıp 2013 senesinde yayın hayatını noktalayan Fringe, karmaşık bir hikayeye sahip olduğu için her bölümü dikkatle izlenilmesi gereken bir diziydi. Yüksek bütçesi sebebiyle kanalın gözüne çok batan dizi, yönetimin baskısı yüzünden belki de olması gerekenden daha kısa sürdü.

En çok para harcanan diziler arasında olan Fringe’in konusuna bakacak olursak kafayı yediği düşünülen eski bir bilim insanı ve oğlunun FBI’la bir takım oluşturması ve bunun ardından gelecekte meydana çıkabilecek olan garip suçları araştırması dizinin temelinde yatıyor. Her ne kadar seyirciye ilk etapta tuhaf gelse de olayların bir mantık çerçevesinde geçmesi daha sonra kitleyi ekrana bağlamayı başarıyor.

7. Deadwood

Televizyonda yayınlanan en pahalı diziler dediğimiz zaman akla ilk gelen kanallardan birisi olan HBO, Deadwood adlı Amerikan yapımının da yayıncısıydı. Son derece maliyetli bir dizi olan Deadwood’un her bir bölümü için ortalama 4.5 milyon dolar harcanıyordu. Bir çeşit vahşi batı dizisi olan proje 2004 senesinde hayatımıza girdi ve 2006’da final yaparak bizlere veda etti. Gerçek olaylar ve kurgusal unsurlara yer veren yapım Güney Dakota’daki bir kasabada geçen olayları konu alıyordu.

Hikayeyi kısaca özetleyecek olursak Dakota bölgesinin güneyindeki Deadwood kasabası altın madenleriyle çevrilidir ve burada gerçekleşen bazı yaşanmış olaylar diziye ilham olmuştur. Son derece başarılı bir ekip tarafından çekilen dizinin maliyetini yükselten unsurlar arasında atlar, vagonlar gibi şeyler de yer alıyordu. 2005 senesinde Emmy’de birçok ödül kazanan yapımın yüksek bütçesi erken final yapmasına sebep oldu.

6. Boardwalk Empire

HBO ekranlarında yayınlanan en yüksek bütçeli dizilerden bir diğeri ise Boardwalk Empire’dı. Bu dizi için hiçbir masraftan kaçınmayan kanal yönetimi ve yapımcı her bölüm adına en az 5 milyon doları gözden çıkarmıştı. Detay açısından çok zengin bir dizi olan Boardwalk Empire’ın Brooklyn’de yer alan ahşap platformu için tam olarak iki milyon dolar harcanmıştı. İlk bölüm için ise 18 milyon doların gözden çıkarıldığı söyleniyor.

Nucky Thompson isminde bir içki kaçakçısının hayat hikayesini merkeze alan dizi, içki yasağının olduğu dönemin politik ve gangster yaşantısını da bizlere aktarıyor. Thompson, Atlantic City’nin tek hakimi olması açısından hikayede oldukça hayati bir role sahip. Dizinin yayın ömrü ise altı sezon.

5. Game of Thrones

Televizyon sektörünün en yüksek hayran sayısına sahip dizisi belki de Game of Thrones (GoT)’dur. Dizinin bölüm başına maliyeti ortalama olarak 6 milyon dolara denk geliyor. Diğer taraftan Game of Thrones’un ilk bölümü için 10 milyon dolar harcandığı biliniyor. Devasa seti, büyüleyici oyuncu performansları, başarılı kurgusu, harika efektleri, tecrübeli teknik kadrosu ile seyirciye harika anlar yaşatan dizi için son derece titiz çalışmalar yürütülüyor.

George R.R. Martin’in çok satan kitabından televizyona uyarlanan ve taht kavgalarını konu alan dizideki sevişme sahneleri bile gündem yaratmayı başarıyor. Demir Taht için gösterilen kanlı mücadele dünya genelinde milyonlarca insanın ilgisini çekmeyi başardı.

4. Sense8

2015 yılında başlayan ve 2018’de bizlere veda edecek olan Netflix dizisi Sense8, 9 milyon dolarlık bölüm başı maliyeti ile dikkat çekiyor. Oyuncu kadrosunda Brian J. Smith, Doona Bee, Max Riemelt, Aml Ameen, Tuppence Middleton, Naaven Andrews, Miguel Angel Silvestre gibi isimlerin yer aldığı dizi Wachowski Kardeşler tarafından çekilmiş ve ilk etapta 10 bölüm olarak düşünülmüştü. Berlin, Mexico City, San Francisco, Seoul, Birleşik Krallık, Chicago ve Nairobi şehirlerinde yani sekiz farklı yerde birbirlerinden ayrı hayat süren sekiz kişiyi hikayenin merkezine alan dizi, finalde bu kişiler arasındaki bağlantıyı ortaya çıkaracak ve hikayeyi neticeye kavuşturacaktır.

3. Rome

HBO’nun pahalı bütçeye çekilen dizilerinden bir diğeri ise Rome. Bir tür dönem dizisi olan Rome, 2005 senesinde seyirciye merhaba dedi ve 2007 yılında final yaparak ekran yolculuğunu noktaladı. Roma döneminde bir insanın nasıl yaşamda kalabileceğini ilginç ve gerçekçi bir şekilde anlatan Rome’un bölüm başı maliyeti ortalama olarak 9 milyar dolara denk geliyordu. Büyüleyici manzaraları ve başarılı sahneleri ile seyircinin ilgisini çekmeyi başarsa da kısa süre sonra reytinglerde düşüş yaşayan dizi yüksek bütçesi sebebiyle yayından erken kaldırılmıştı.

2. Friends

Tam on sezon süren ve ekranın unutulmaz romantik komedi yapımları arasında yer almayı başaran Friends’i bu kadar mükemmel kılan şüphesiz ki Rachel, Monica, Chandler, Ross ve Joey’du. 1994’ten 2004’e uzanan harika bir öyküye sahip olan ve on yıl boyunca seyirciye oldukça güzel anlar yaşatan Friends, hala bazıları için “olsa da yeniden izlesek” duygusunu yaratıyor. Dizinin birçok sahnesi karakterlerin evinde ve kafelerde geçse de enteresan bir şekilde bölüm başına ortalama 10 milyon dolarlık bir harcama yapıldı. Diziyi bu kadar maliyetli kılan şey ise şüphesiz ki oyuncular oldu.

1. E.R.

15 senelik ekran yolculuğuna sahip olan E.R dizisi 1994 yılında hayatımıza girmişti. 2009’da final yaparak ekrana veda eden yapımın bölüm başına ortalama maliyeti ise 13 milyon dolar. Türkiye’deki Doktorlar dizisinin ilham kaynaklarından biri olduğu düşünülen bu Amerikan yapımının uzun ismi ise Emergency Room (Acil Servis)’du. Hastanede yaşanan ilginç olayları ve hastane personelinin dikkat çekici öyküsünü ekrana taşıyan proje televizyon tarihinin en pahalı dizileri arasındadır.

Tüm Zamanların En Büyük Bütçeli 9 Dizisi (1 Yorum)

  1. en pahalı diziler aynı zamanda en iyi diziler de diyebiliriz. o yüzden yüksek bütçeli dizilere bakarak birçoğunun ne kadar güzel olduğu hakkında fikir edinebilirsiniz. game of thrones bile bazen sıkıcı olabilse bile harcanan paralar ve yüksek prodüksiyon masrafı sayesinde ortaya çıkan harika sahneler sizi içine çekiyor ve o sıkıcılık hissi bir anda kayboluyor. o yüzden çekimlerine çok para harcanan dizilere özellikle dikkat edin, hele ki bunlar uzun sezonlar sürüyorsa gerçekten başarılıdır. çünkü o maliyeti karşılayabilmek için seyircide bir his uyandırması lazım.