Türk Dizileri Kaç Ülkede İzleniyor, Nerelere Satıldı?

/ 17 Ocak 2018 / / yorumsuz
Türk Dizileri Kaç Ülkede İzleniyor, Nerelere Satıldı?

Türkiye, özellikle son 7 senedir dünya pazarında önemli bir dizi satıcısı konumuna geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından yurtdışına en çok dizi satan ikinci ülke olan ülkemizde yayınlanan Türk dizileri kaç ülkede izleniyor, nerelere satıldı, hangi ülkelerde izleniyor?

Senede 350 milyon dolardan fazla ihracat geliri elde etmemizi sağlayan Türk dizileri 140’tan fazla ülkeye satıldı ve hepsinde büyük bir ilgi ile izleniyor. Böylesine harika bir grafik çizmeyi başaran dizilerimiz ülkemizin de gelirine önemli katkıda bulunuyor.

Ajans Press’te yer alan rapora göre yerli dizilerimiz ABD’den Rusya’ya Balkanlar’dan Ortadoğu’ya, Latin Amerika’dan Uzak Doğu’ya kadar dünyanın her bir köşesinde kendisine yer tutmuş konumda. En çok dizi ihraç ettiğimiz bölgeler ise MENA bölgesi olarak da bilinen Kuzey Afrika ile Ortadoğu alanları.

Diğer taraftan en çok yurtdışına sattığımız diziler ise şunlar: “Muhteşem Yüzyıl”, “Kara Para Aşk”, “Kuzey Güney”, “Karadayı”, “Öyle Bir Geçer Zaman ki”,“Adını Feriha Koydum”, “Gümüş”, “Fatmagül’ün Suçu Ne”, “Ezel”, “Aşk-ı Memnu”, “Kara Sevda” dizileri yer aldı.En fazla ihraç edilen dizi Muhteşem Yüzyıl olurken, en çok hasılat getiren dizi Kara Para Aşk oldu.

PRNet’in servis ettiği rakamlara göre 2008 senesinde 10 milyon dolar olan dizi ihracat getirisi, düzenli olarak artış gösterdi ve 2016 senesinde 350 milyon dolara ulaşmış ve hatta bu rakamı aşmış oldu. Medyaya yansıyan diğer başlıklarda Türk dizilerine olan talebin bölüm başı fiyatlarını da artırdığı belirlendi. Türk dizi sektöründe 2023 yılına kadar hedeflerin gerçekleşirse 1 milyar doların üzerinden ihracat yapılması bekleniyor.